Aktualności | Politechnika Gdańska

Za nami fantastyczny Dzień Sportu Politechniki Gdańskiej!

sport
15 maja w Centrum Sportu Akademickiego Politechniki Gdańskiej odbył się Dzień Sportu. Coroczna impreza sportowa przyciągnęła w tym roku niemal 700 studentów oraz 9 reprezentacji Władz PG i pracowników poszczególnych wydziałów oraz jednostek!

Blisko 450 studentek i studentów PG wzięło udział w 4 turniejach – koszykówki 3x3, piłki nożnej, siatkówki oraz badmintona. Najlepsi otrzymali pamiątkowe medale z rąk JM Rektora PG, prof. Krzysztofa Wilde oraz Z-cy Dyrektora CSA, Pana Kazimierza Rozwadowskiego.

Tajemnice nauki na wyciągniecie ręki. PG zaprasza na Bałtycki Festiwal Nauki

bfn
Co sprawia, że dysk frisbee frunie? Jak silne są nasze fale mózgowe? Do czego przyda nam się soroban? Ile asfaltu jest w asfalcie? Odpowiedzi na te i inne pytania przyniosą ciekawe pokazy, wykłady i warsztaty, które znalazły się w bogatym programie 21. edycji Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Wydarzenie zaplanowano w dniach 23-26 maja na Politechnice Gdańskiej oraz w Hevelianum, gdzie odbędzie się 3. Piknik Nauki Fahrenheita.

Tradycyjnie już w maju Politechnika Gdańska otwiera swoje laboratoria dla odwiedzających. Wszystko w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki, jednego z największych wydarzeń promujących naukę w Polsce. W programie tegorocznej, 21. edycji wydarzenia znalazło się ponad 100 różnych propozycji z 40 dyscyplin naukowych dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych.

Innowacje dydaktyczne w matematyce akademickiej / Didactic Innovations in Academic Mathematics (DIAM)

Serdecznie zapraszamy nauczycieli akademickich prowadzących zajęcia z matematyki i przedmiotów wykorzystujących wiedzę matematyczną oraz psychologów, pedagogów i neurobiologów pracujących na uniwersytetach medycznych i morskich, uczelniach technicznych, ekonomicznych, rolniczych, pedagogicznych i resortu obrony narodowej, Ze względu na umiędzynarodowienie procesu kształcenia zależy nam na udziale specjalistów związanych z nauczaniem w zakresie języków obcych wykorzystywanych na przedmiotach matematycznych.

plakat konferencji DIAM

Karciane potyczki o Puchar Rektora

brydz
Za nami Turniej Brydża Sportowego o Puchar Rektora na 120-lecie Politechniki Gdańskiej. W rywalizacji udział wzięło 36 par. Rywalizacja była na tyle zacięta, że w kategorii open dwie pary musiały podzielić się zwycięstwem. Najlepsi okazali się mgr Monika Granica i mgr inż. Piotr Suchodolski oraz mgr inż. Wacław Wejknis i dr hab. inż. Sławomir Henclik.

Wydarzenie odbyło się w sobotę 13 kwietnia, w Gmachu Głównym uczelni. Na holu przed Aulą PG przy 17 stołach zasiadło łącznie 36 par brydżystów. Turniej został przeprowadzony systemem Barometru. Rozegrano 9 rund po 3 rozdania w rundzie, w sumie 27 rozdań. Wybór takiego systemu pozwolił sędziemu PZBS Januszowi Liwoszowi na bieżąco punktować i rankingować grające pary. Rywalizacja była bardzo zacięta. Ostatecznie w czterech kategoriach przyznano następujące nagrody:

Prof. Jacek Namieśnik patronem Audytorium Chemicznego

autytorium
W piątą rocznicę śmierci prof. Jacka Namieśnika, rektora Politechniki Gdańskiej i wybitnego naukowca o rozpoznawalności naukowej, odbyła się uroczystość nadania jego imienia Audytorium Chemicznemu. W ten sposób Wydział Chemiczny podziękował Profesorowi za ponad pół wieku jego obecności na wydziale i uczelni oraz jego dokonania na rzecz PG.

W uroczystości wzięli udział m.in.: rodzina profesora Jacka Namieśnika, przedstawiciele byłych i obecnych władz uczelni oraz wydziałów PG, przedstawiciele Związku Uczelni Fahrenheita, byli współpracownicy prof. Namieśnika z Polski i zagranicy, a także społeczność wydziału i uczelni.

Szachiści walczyli o Puchar Rektora

szachy
W sobotę 6 kwietnia 2024 r. odbył się Międzynarodowy Turniej Szachowy o Puchar Rektora na 120-lecie Politechniki Gdańskiej. Zwycięzcą turnieju został Piotr Brodowski. Najlepszy wśród studentów uczelni okazał się Hubert Malinowski, z kolei spośród pracowników najlepszy rezultat uzyskał dr hab inż. Maciej Demianowicz, prof. PG.

Wydarzenie zgromadziło w Gmachu Głównym aż 150 szachistów, którzy uświetnili w ten sposób jubileusz politechniki w Gdańsku. Rozgrywki odbywały się tzw. systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund, 10 minut dla zawodnika na partię +5 sekund na każde posunięcie.

Turniej został zorganizowany przez Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Gdańskiej (SAPG) oraz Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej przy wsparciu UKS Korona Gdańsk. Całość rozgrywek obsługiwało pięciu profesjonalnych sędziów szachowych z klubu Korona.

Spotkanie w ramach cyklu Wieczory Autorskie - Spotkania Historyczne

Biblioteka PG oraz Stowarzyszenie Absolwentów PG zapraszają na muzyczne spotkanie z Wojciechem Polasikiem - autorem zbioru piosenek i wierszy "Kołysz mnie wiatrem ulico", członkiem zespołu 111 Blues związanego z Politechniką Gdańską. Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklu "Wieczory Autorskie - Spotkania Historyczne".

Dyskusję poprowadzi Jarosław "Struś" Struczyński. Oprawa muzyczna: Wojciech Polasik, Jarosław "Struś" Struczyński oraz Adam Kamrowski. Wstęp wolny.

autorski