Najlepsi sportowcy PG nagrodzeni podczas Gali Sportu Akademickiego | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-02-19

Najlepsi sportowcy PG nagrodzeni podczas Gali Sportu Akademickiego

gs1
Fot. Grzegorz Jędrzejewski
Za nami dziewiąta Gala Sportu Akademickiego w murach Politechniki Gdańskiej, podsumowująca sportowe sukcesy naszej uczelni oraz jej studentek i studentów. W tym roku wydarzenie było elementem obchodów 120-lecia PG.

Wydarzenie odbyło się w piątek 16 lutego w Gmachu Głównym PG. W gali udział wzięli prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej, prof. PG Barbara Wikieł, prorektorka ds. studenckich, prof. Dariusz Mikielewicz, prorektor ds. organizacji i rozwoju, dziekanki i dziekani wydziałów uczelni: prof. Małgorzata Gawrycka (WZiE), prof. Joanna Żukowska (WILiŚ), prof. Mirosław Wołoszyn (WEiA), jak również dr inż. arch. Justyna Borucka, prodziekanka ds. rozwoju i internacjonalizacji (WA) oraz prof. Jacek Kropiwnicki prodziekan ds. rozwoju (WIMiO).

Wśród uczestników nie zabrakło także dyrekcji i przedstawicieli Centrum Sportu Akademickiego PG, a przede wszystkim tych, którzy zdobyli łącznie 328 medali podczas Akademickich Mistrzostw Polski, czyli licznie zgromadzonych studentek i studentów Politechniki Gdańskiej.

– Miniony rok był pod kątem sportowym znakomity dla naszej uczelni. Po raz czwarty z rzędu wywalczyliśmy pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostw Polski – mówił prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – Zawodnicy reprezentujący naszą uczelnię po raz kolejny udowodnili, że studia można z powodzeniem łączyć z pasją do sportu, który był, jest i będzie ważną częścią naszej uczelni. Jestem przekonany, że przed nami jeszcze wiele sukcesów na arenach sportowych. Gratuluję wszystkim nagrodzonym podczas gali, a także tym, którzy współtworzą kulturę sportu akademickiego na naszej uczelni.

Podczas tegorocznej gali po raz pierwszy wręczono Invictusy – statuetki przyznawane studentkom i studentom Politechniki Gdańskiej za wybitne osiągnięcia sportowe i naukowe. Nazwa statuetki oznacza „niepokonany” lub „niezwyciężony” w języku łacińskim i jest symbolem siły woli i odwagi.

Laureatami Invictusów zostali:

  • Tytuł „Wydziału Roku” trafił do Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa.
  • „Trenerem Roku” został Andrzej Bussler, trener reprezentacji PG w piłce nożnej, która w ub. roku wywalczyła tytuł Akademickiego Mistrza Polski oraz Akademickiego Wicemistrza Europy.
  • „Drużyną Roku” została reprezentacja PG w piłce nożnej.
  • Tytuł „Sportowca Roku” wśród kobiet trafił do wioślarki Katarzyny Dudy. Z kolei wśród mężczyzn statuetki otrzymali wioślarze Jan Aleksandrowicz i Szymon Stankiewicz.

Invictusy przyznane zostały także w dwóch kategoriach specjalnych. Tytuł „Invictusa Honorowego” – przyznawanego za szczególne osiągnięcia w sporcie akademickim na Politechnice Gdańskiej, wieloletni wkład w reprezentowanie naszej uczelni i jednocześnie łączenie tego z nauką i osiąganiem sukcesów także i na tym polu – otrzymały koszykarka Agnieszka Haryńska oraz piłkarka ręczna Magdalena Kunicka.

Z kolei nagrodą „Wsparcie Roku” uhonorowane zostały osoby, bez których udział naszej uczelni w rywalizacji akademickiej nie byłby możliwy. Invictusy w tej kategorii trafiły do prof. Krzysztofa Wildego, rektora PG, prof. Barbary Wikieł, prorektorki ds. studenckich oraz prof. Mariusza Kaczmarka, prorektora ds. kształcenia.

Galę w Gmachu Głównym uświetniły występy pianistki Magdaleny Mazurek, studentki Wydziału Architektury PG, która równolegle kończy obecnie swoją 12-letnią naukę w szkole muzycznej.

31 wyświetleń