Za nami premiera filmu „Zielony atrament” | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-02-19

Za nami premiera filmu „Zielony atrament”

zielony
Premiera filmu „Zielony atrament”. Fot. Krzysztof Krzempek/PG
Opowieść o niezwykłym pokoleniu pionierów zakładających uczelnię techniczną w powojennym Gdańsku, o przełomowych wynalazkach, które powstawały za żelazną kurtyną i ciągłej potrzebie odkrywania i rozwoju – tak w skrócie opisać można film „Zielony atrament”, będący fabularyzowaną biografią docent Marianny Sankiewicz, legendarnej wykładowczyni i prorektorki Politechniki Gdańskiej. W piątek, 16 lutego, odbyła się uroczysta premiera filmu.

Film powstał przy współpracy uczelni, Stowarzyszenia Absolwentów PG, Pomorskiej Fundacji Filmowej, Gdyńskiej Szkoły Filmowej, TVP Historia oraz Jerzego Kobylińskiego. Historia jego powstania sięga 2019 roku, kiedy to wśród absolwentów Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG rozpoczęto dyskusje o tym, co można zrobić z archiwalnymi zdjęciami i nagraniami z udziałem doc. Marianny Sankiewicz. Początkowo planowany, krótki, dokumentalny film wspominający naukowczynię. W toku prac pomysł urósł do pełnoprawnego filmu fabularnego, opartego o biografię doc. Sankiewicz.

W piątek 16 lutego w Multikinie w Gdańsku odbyła się premiera filmu „Zielony atrament”. Wydarzenie, wpisujące się w jubileusz 120-lecia uczelni, cieszyło się ogromnym zainteresowaniem ze strony widzów. Udział w pokazie wzięli m.in. prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej, przedstawiciele władz uczelni, twórcy filmu, a także osoby związane z jego powstaniem oraz postacią docent Marianny Sankiewicz.

– Dziedzictwo pani docent Marianny Sankiewicz jest twardym fundamentem dzisiejszej świetności Politechniki Gdańskiej. To dzięki takim osobom jak ona chcą u nas studiować najlepsi maturzyści w kraju, a kierunki oferowane na Wydziale ETI co roku należą do najbardziej obleganych. – mówił podczas premiery prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – Jestem przekonany, że dzięki temu filmowi pamięć o pani doc. Sankiewicz jeszcze bardziej się utrwali, a z jej postacią i dokonaniami będzie mogła zapoznać się również szeroka publiczność, także spoza naszej uczelni.

119 wyświetleń